11 sposobów, jak Evernote zwiększy Twoją produktywność

Zetknąłeś się z aplikacją Evernote, ale szybko się zniechęciłeś? A może w ogóle nie wiesz co to jest Evernote i do czego miałby Ci się przydać, skoro masz notatnik w telefonie. Spieszę z wyjaśnieniami, czemu uwielbiam Evernote i dlaczego jest to aplikacją, którą instaluję na telefonie i komputerze jako pierwszą.
11 sposobów, jak zwiększyć produktywność z Evernote Magdalena Górecka

Co to jest Evernote?

Evernote to multi-platformowa aplikacja (działa na różnych systemach operacyjnych i różnych urządzeniach), która pozwala Ci tworzyć i organizować treści. Oprócz podstawowego tworzenia notatek, pozwala m.in. tworzyć listy, prezentacje, czy zapisywać całe strony. Evernote to Twoje wirtualne centrum dowodzenia.
Z Evernote zetknęłam się dawno temu, ale nie uwiódł mnie. Nie wiedziałam po co mi kolejna aplikacja do tworzenia list i notatek. Któregoś dnia znajoma prowadziła na Snapchat relację o tym, za co kocha Evernote. Z zainteresowaniem obejrzałam, znowu odpaliłam aplikację. Ale i tym razem nie przyniosło to żadnego efektu.
Wreszcie kilka miesięcy później uczestniczyłam w prelekcji w Strefa Startup Gdynia, podczas której prelegentka opowiedziała historię sukcesu Evernote, przedstawiła jego funkcjonalność, jednocześnie prowadząc prezentację za pośrednictwem aplikacji. Gdy wróciłam do domu od razu zakupiłam wersję Premium.

Co daje Ci Evernote?

1. Możesz zabrać go wszędzie

Nie ma znaczenia czy czekasz w kolejce do kasy, jesteś w biurze, lub siedzisz w knajpie, ze swoim osobistym komputerem na kolanach – do Evernote masz dostęp zawsze i wszędzie. Obsługuje on wszystkie urządzenia (smart zegarki również), możesz korzystać z niego za pomocą zainstalowanej aplikacji, lub odpalając w przeglądarce internetowej.

2. Możesz zapisywać w nim notatki w dowolnym formacie (np PDF, audio)

Nie dość, że możesz zapisać zwykłe notatki, notatki pisane odręcznie, zdjęcia, nagrania audio, to jeszcze możesz stworzyć osobny folder ze przeszukiwalnymi PDFami. Wszystko w jednym miejscu.
Dla notatek typu Post-It aplikacja ma nawet osobne rozpoznawanie kwadratów, które wycinają i wyrównują samoprzylepne karteczki, robiąc porządek za Ciebie.

3. Możesz tworzyć listy TO-DO

Wielokrotnie pobierałam aplikacje, których zadaniem było tworzenie listy rzeczy do zrobienia. Używałam jej przez kilka dni i zapominałam. Następnie przeczytałam pół książki Getting Things Done (cały czas mam na liście pozostałe pół) i tam znalazłam podpowiedź, aby w bezpiecznym, dostępnym miejscu zapisywać absolutnie wszystkie rzeczy, które mamy do zrobienia, żeby o nich nie myśleć.
Dla mnie Evernote okazał się właśnie tym miejscem. Otwieram notatnik i wypisuję absolutnie wszystko co przychodzi mi namyśl i wracam do tego, gdziekolwiek się akurat znajduję i mam chwilę na sprawdzenie „stanu wykonania” zadań.
Oczywiście możesz w aplikacji tworzyć również listy z checkboxami do odznaczania. Wybór zależy od Twoich upodobań.

4. Łączy zdjęcia wizytówek z kontaktami na LinkedIn

Jedna z najbardziej kosmicznych funkcjonalności Evernote. Robisz zdjęcie wizytówki, a aplikacja sama sczytuje z niej dane i sprawdza czy dana osoba ma konto na LinkedIn, z którym może Cię połączyć. Networking na konferencjach nabiera nowego, szybszego znaczenia.

5. Pozwala przeszukiwać tekst na zdjęciach i PDF

Jak dotąd przeszukiwanie tekstu pisanego na zdjęciach nie udało mi się (być może mam całkowicie nieczytelny charakter pisma), ale taka funkcja istnieje i ma się dobrze.
Za to wszystkie zaimportowane PDF, aplikacja przeszukuje bardzo sprawnie. Co warto podkreślić – wszystkie na raz. Jeśli masz na przykład zaimportowanych kilkanaście książek z przepisami, Evernote podkreśli we wszystkich słowo „Klopsiki”. Nie musisz już przeszukiwać każdego pojedynczo.

6. Bezpieczeństwo pod kontrolą

Dla Evernote ochrona Twoich treści jest bardzo ważna. Masz możliwość dodatkowego dwuetapowego logowania się do aplikacji.
11 sposobów, jak zwiększyć produktywność z Evernote Magdalena Górecka
Myślisz na przykład o przechowywaniu dokumentacji medycznej w formie online? Ja na to wpadłam, jak przez tydzień nie mogłam znaleźć książeczki zdrowia Syna. Evernote daje Ci możliwość dodatkowego szyfrowania Twoich treści. Możesz zaszyfrować kilka słów (na przykład hasła lub piny) albo cały tekst.
11 sposobów, jak zwiększyć produktywność z Evernote Magdalena Górecka

7. Możesz przesyłać do Evernote emaile (np rachunki, newslettery)

Jeden z ciekawych hacków produktywności proponowanych przez Michael Hyett’a to importowanie newsletterów czy ważnych emaili do Evernote. Aplikacja daje ci prywatny adres email, na który możesz przesłać emaile, które mają szczególne znaczenie na przykład rachunki czy umowy.
Adres email znajdziesz w zakładce Evernote > Informacje o koncie > Więcej ustawień konta.

8. Możesz bezproblemowo udostępniać tworzone treści

Notatki możesz udostępniać bezpośrednio z poziomu aplikacji, zarówno do klienta poczty email, jak również udostępniać ją za pośrednictwem mediów społecznościowych.
Jeśli to Ci nie wystarczy, masz możliwość prowadzenia w aplikacji chatu z osobami, którym udostępniasz dokumenty. Dzięki temu wszystkie informacje zwrotne i poprawki masz w jednym miejscu.

9. Możesz tworzyć w nim prezentacje

I znowu Evernote rozumie, że czas to pieniądz, więc zamiast szukać dodatkowych programów, możesz szybko stworzyć przejrzystą prezentację w Evernote. Fani szablonów MS Power Point mogą czuć się rozczarowani minimalizmem, oferowanym przez Evernote, ale umówmy się – prezentacje Steve’a Jobsa zawierały 5 slajdów.
11 sposobów, jak zwiększyć produktywność z Evernote Magdalena Górecka

10. Ustaw przypomnienia i połącz z kalendarzem

Musisz dokończyć artykuł, uzupełnić kalendarz social media, a może koniecznie zrobić zakupy? Aplikacja umożliwia Ci ustawia przypomnień, które przyjdą do Ciebie emailem, lub jako alarm samej aplikacji.
Dzięki wtyczce Evernote Calendar Connector przypomnienia z aplikacji będą synchronizowały się bezpośrednio z Twoim kalendarzem Google, Outlook lub iCloud. I znów oszczędność czasu.

11. Zapisuj całe strony

Dzięki Evernote Web Clipper możesz zapisywać całe strony (lub wybrane fragmenty) bezpośrednio w notatniku. Przyspieszy to tworzenie artykułów, bo wszystkie materiały zbierasz w jednym miejscu i możesz do nich wrócić w dowolnym momencie tworzenia treści.
11 sposobów, jak zwiększyć produktywność z Evernote Magdalena Górecka

BONUS:

Ściąga przydatnych skrótów w Evernote
  • Control + N (Windows) / Command + N (Mac): Nowa notatka
  • Control + Shift + N (Windows) / Command + Shift + N (Mac): Nowy notatnik
  • F6 (Windows) / Command + Control + E (Mac): Szukaj w Evernote
  • Control + F (Windows) / Command + F (Mac): Szukaj w aktualnej notatce
  • Alt + Shift + T (Windows) / Command + Shift + T (Mac): Szukaj po tagach
  • Control + Shift + T (Windows) / Command + Shift + T (Mac): Dodaj checkbox
  • Control + Shift + U (Windows) / Command + Shift + U (Mac): Dobaj punktator
  • Control + Shift + D (Windows) / Command + Shift + D (Mac): Dodaj dzisiejszą datę

Czy znasz jeszcze inne zastosowania Evernote?


Potrzebujesz dodatkowej motywacji lub wsparcia? Masz pytanie? Dołącz do grupy: Super Strona WWW – tworzenie, promocja, WordPress

Powodzenia!
Magdalena Górecka
info@cybermatkapolka.pl

Marketingowiec i projektant z ponad 13-letnim doświadczeniem w branży. Z wykształcenia informatyk i dyplomowany UX designer. Przez ponad dekadę, z powodzeniem współprowadziła trójmiejską agencję eventową i studio projektowe. Na codzień projektuje rozwiązania IT dla branży medycznej. Specjalizuje się w moderowaniu procesów Service Design Thinking i mapowaniu potrzeb klienta. Udziela się jako mentor podczas wydarzeń dla startupowców i młodych projektantów.